Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Verím, že vďaka tangu som zdravší a uvoľnenejší

Verím, že vďaka tangu som zdravší a uvoľnenejší

Ravid, 30 rokov. Žije v Tel Avive a pracuje ako riaditeľ produktového marketingu v medzinárodnej spoločnosti. Tango objavil pred desiatimi rokmi a stal sa aktívnym účastníkom mnohých podujatí v rámci tangovej scény Tel Avivu.

 

Aké bolo tvoje prvé stretnutie s tangom? Aký bol prvý dojem?

Moja prvá skúsenosť bola počas prvej lekcie pred desiatimi rokmi. Jeden môj kamarát chodil s Argentínčankou a ona nás pozvala na hodinu tanga na miesto, kde sa obvykle konali večierky salsy. Tanec sa mi páčil, ale hudba sa mi zdala trochu ťažká, ako keby ma nechcela nechať sa príliš hýbať. Vtedy sa mi viac páčila salsa, a tango som sa nezačal učiť ešte niekoľko rokov. Keď som sa začal učiť tango, po pár hodinách tancovania mi väčšinou chýbala energia salsy. Až minulý rok som dospel do štádia, že som začal tango preferovať pred salsou.

 

Čo sa ti najviac páči na partnerke? (objatie, prepojenie, technika, prístup, všetko naraz alebo niečo iné..)

Keď som tancovával v otvorenom objatí, veľmi mi záležalo na tom, ako ma partnerka nasledovala a ako sme boli schopní robiť spolu variácie, predovšetkým na hudbu modernejších skladateľov tanga, ako na Piazzolu a Puglieseho. V ostatnej dobe preferujem úzke objatie a tradičnejšiu hudbu, ako napr. Biaggiho a D’Arienza, a viac mi záleží na prepojení, na tom, ako moja partnerka cíti parket a ako vie disociovať.

 

Aké bolo tvoje najlepšie stretnutie na tanečnom parkete a prečo?

Ťažko povedať, ale minulý september som bol v Argentíne a tam sa mi tancovalo výborne!

 

Zmenilo tango tvoj život odkedy si začal? Ako? Prinieslo ti tango niečo nové, alebo ťa naučilo niečo nové o živote?

Počas posledného roka, keď som začal oveľa viac tancovať tango, ma tango donútilo byť v oveľa lepšej forme, lebo som pochopil, že na to, aby som mohol lepšie tancovať tango, musím mať lešiu rovnováhu. Preto som začal chodiť na balet a kvôli lepšiemu objatiu a disociácii som začal chodiť na pilates a na jogu. Tancovanie je pre mňa niekedy meditáciou, pomáha mi relaxovať. Verím, že vďaka tangu som zdravší a uvoľnenejší.

 

Kvôli práci veľa služobne cestuješ a mal si príležitosť tancovať na mnohých miestach, ako v USA, Kanade, Európe, Japonsku, Taiwane, Kórei a aj v Argentíne. Pociťuješ badateľné rozdiely medzi milongami a tangovými podujatiami v Izraeli a v zahraničí?

Medzi milongami v Izraeli a v iných mestách sveta nevidím veľký rozdiel. Povedal by som, že v Ázii a v Európe sa ľudia obliekajú formálnejšie a v USA, v San Franciscu, je viac miest, kde sa tancuje tango nuevo a je tam mladšia komunita. Verím, že izraelskí tanečníci sa niekedy viac zameriavajú na variácie a menej na muzikalitu a na štýl kráčania. Ľudia v Izraeli sa radi učia nové veci a niekedy sú menej trpezliví v súvislosti s opakovaním základov. Avšak vo všeobecnosti verím, že v Izraeli je veľa dobrých tanečníkov.

 

Aká je podľa teba tangová komunta v Tel Avive?

Tel Aviv má aktívnu tangovú scénu, máme 1 až 2 milongy týždenne a každodenné praktiká. Existujú určité miesta, kde sú tanečníci starší a iné, kde stretnete tanečníkov akéhokoľvek veku. Na niektorých milongách a praktikách prevažujú tanečníci ruského pôvodu. Na približne 6 miestach po celom Tel Avive sú v ponuke lekcie tanga a niektorí, hlavne mladší tanečníci, radšej tancujú na podujatiach, ktoré organizuje ich škola.

 

Badáš v Izraeli nejaký vývoj v oblasti tanga odkedy si začal tvoriť súčasť tangovej komunity? Zdá sa ti, že sa mení alebo rastie?

Tangová scéna rastie, niektorí tanečníci boli v Argentíne, kde sa učili a zlepšili si úroveň. Takisto máme viac podujatí, ako open-air milongy, tango víkendy a viac argentínskych učiteľov prichádza robiť workshopy a šou, takže tangová scéna sa viac a viac otvára svetu. Každopádne rast nie je radikálny. V porovnaní so salsovou komunitou je naša komunita stále malá a vo všeobecnosti staršia.

 

Máš obľúbené miesta/milongy/podujatia, ktoré by si odporučil tanečníkom tanga, ktorí chcú navštíviť Izrael?

Ja som sa tango naučil v škole Querido, ktorú vlastní Kelly Zarfati. Lekcie, praktiká a milongy sa konajú v Cantry Dekel. Veľmi sa mi páčia ich lekcie, ktoré sa zakladajú predovšetkým na technike a páčia sa mi ich milongy.

 

Máš v Izraeli nejaké obľúbené tangové podujatie/maratón alebo workshop, ktoré by si odporučil?

Raz ročne sa v Tel Avive koná ta tango maratón, ktorý organizuje Dance Tel Aviv. Mnoho pravidelných lekcií v Izraeli je výborných a učitelia z Izraela a zo zahraničia organizujú workshopy, avšak, pokiaľ mám správne informácie, nekonajú sa opakovane. Zatiaľ som sa nikdy nezúčastnil tangového festivalu, dozvedel som sa však, že v máji sa bude konať vôbec prvý tangový festival v Izraeli.

 

 

Katka Efarolfa

hosťujúci autor gancha

Foto: Heavy Tango, Sculpture, Mikel Fainaro

 

Submit a Comment

?