Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Vášeň a nostalgia v tangu Kristiny Belnikolovej

Vášeň a nostalgia v tangu Kristiny Belnikolovej

Kristina Belnikolova je krásna a elegantná tanguera, ktorú ja osobne veľmi obdivujem. Tango tancuje o niečo dlhšie ako tri a pol roka. V tomto rozhovore hovorí o jej ceste k tangu a prečo tango vyžaduje námahu a prečo treba niečo obetovať, aby človek v tangu dosiahol pôžitok.

Ako si sa rozhodla, že budeš tancovať tango?

Môj záujem o tanec začal na lekciách latinsko-amerických tancov. S veľkou skupinou mojich kolegov sme chodili na kurz a veľmi sa nám to páčilo. V našej firme sa často organizovali firemné večierky a exkurzie a tam sme mali príležitosť ukázať, čo sme sa naučili. Tieto lekcie boli z rôznych dôvodov stále zriedkavejšie a mali sme problém s partnermi. V latinsko-amerických tancoch je samozrejme dôležité mať partnera, aby človek mohol trénovať a zlepšovať sa. Skončila som bez partnera a vzdala som to. Vtedy som sa spolu s kolegami snažila presvedčiť ďalšieho môjho kolegu (a budúceho tango partnera) Kostu, aby si skúsil latinsko-americké tance, on však odmietol. Navyše nám vysvetlil, že tento typ tancov jednoducho nie je pre neho, nehodí sa vraj k jeho osobnosti. Po nejakom čase príšiel s nápadom tancovať tango. Povedal nám, že si chce vyskúšať tento zvláštny tanec. Ja rada skúšam nové veci a rozhodla som sa, že nájdem miesto, kde by sme mohli tancovať tango. Musím priznať, že som hľadala niečo blízko môjho domu a našla som práve vaše štúdio. Keď som našla vašu webovú stránku, Kosta, jeho manželka a ja sme prišli do štúdia, aby sme sa pozreli ako také tango vyzerá.

Pozorovali sme páry (je to zvláštne, ale nikto z nich už netancuje). Kostova manželka, ktorá je inak veľmi otvorená novým veciam, zistila, že to nie je pre ňu a odmietla chodiť na kurz. Kosta bol z nás najnadšenejší a povedal, že sa to chce naučiť. Rozhodla som sa skúsiť to spolu s ním. Tak začala naša tangová “kariéra”.

 

Je podľa teba ťažké alebo ľahké naučiť sa tancovať tango?

Ak niekomu ide iba o zábavu, myslím, že existujú lepšie možnosti. To znamená, že tangu treba skutočne venovať čas a námahu. Vyžaduje výdrž. Mali sme napríklad kritické momenty, keď sme mali pocit, že vôbec nič nefunguje. Na to, aby človek zažil okamih pôžitku z tanga, musíte veľa investovať a to počas dlhého obdobia. A toto obdobie môže byť úplne bez potešenia!

 

Kedy si začala cítiť, že vieš tancovať a užívať si to?

Povedala by som, že sme potrebovali najmenej jeden a pól roka a to je dosť dlhá doba. Snažili sme sa počas nej navzájom podporovať. Keď sa Kosta cítil depresívne, snažila som sa ho povzbudiť a on robil to isté pre mňa.

Každopádne si myslím, že tango je niečo jedinečné. Počas celých hodín, keď tancujeme, nemyslím na nič iné. Skutočne nič iné. Jóga, meditácia… mnoho iných techník sa snaží vás naučiť ako vypnúť myslenie. Nezáleží na tom, aká som unavená, keď prídem na lekciu tanga, vždy sa cítim svieža a plná energie. Je to zaujímavý syndróm.

 

Zmenilo ťa tango nejakým spôsobom?

Neviem povedať, či som sa zmenila ja kvôli tangu, alebo to bola zmena, ktorá sa udiala v priebehu času. Môžem ale s istotou povedať, že ma tango obohatilo. Keď som zistila, že v Sofii existuje tangová komunita, mala som pocit, že som objavila slobodomurársku lóžu. Nikdy som si nemyslela, že tu existuje takýto svet. Taký nočný život. Ak má niekto dostatok peňazí a času, môže tancovať každú noc. Nesmierne to na mňa zapôsobilo. Bolo to, ako keby som odtiahla oponu a objavila za ňou úplne nový svet. Som šťastná, že som tento svet objavila.

 

Čo bolo pre teba najzložitejšie v rámci učenia sa tanga?

Neviem na to presne odpovedať. Kosta je môj veľmi blízky priateľ a vždy ma podporoval. Vo všeobecnosti spolu veľmi dobre vychádzame. Verím, že to nášmu tangu pomohlo. Ak je človek frustrovaný, keď objíme druhého človeka, nemôže tancovať, nedokáže robiť napríklad volcady. Myslím si, že dôvera medzi partnermi je najdôležitejšia.

Postavenie tela mi pripadalo trochu zvláštne, ale nemala som žiadne emočné ťažkosti.

 

Boli časy, keď si prestala tancovať tango. Čo ťa k nemu oba razy pritiahlo naspäť?

Nikdy som o týchto obdobiach nerozmýšľala v definitívnom rozmere. Bolo to kvôli cestovaniu, prácovným alebo rodinným záležitostiam. Bolo obdobie, keď som na lekcie nechodila s Kostom. Musím priznať, že som vtedy trochu rozmýšľala o tom, že prestanem, ale rozhodla som sa, že ja sama sebe musím dokázať, že viem pokračovať sama. A to som aj urobila. Atmosféra v štúdiu a ľudia, ktorých tam stretávam mi v tomto rozhodnutí veľmi pomohli. Zistila som, že môžem tancovať s rôznymi leadrami a cítim sa pri tom výborne. Všetci sú úžasní a stretávanie nových ľudí je súčasťou tanga.

 

Máš obľúbenú tangovú skladbu?

“Poema” je moja najobľúbenešia skladba a takisto sa mi veľmi páči “Tango To Evora”. Páči sa mi tango vals, mám pocit, že partnerka má pri ňom viac príležitostí robiť dekorácie. Takisto sa mi páči milonga – je pri nej veľká zábava.

Znie to ako klišé, ale skutočne cítim vášnivosť tango v jeho hudbe. Je tam taktiež určitá dávka nostalgie. Pamätám si ako pred mnohými rokmi moja mama s otcom púšťali gramofónové platne s tangom. Nepamätám si žiadnych hudobníkov alebo skladateľov, ale tango ma v myšlienkach vracia do príjemných spomienok z detstva. Myslím, že to je pre mňa tiež dôležitý faktor, ak aj iba podvedomý.

 

Máš obľubené páry tanečníkov tanga?

Nie. Existuje množstvo úžasných párov. Veľmi sa mi páči vystúpenie Georginy a Oscara Mandagaranových s ich synom Nicolasom. Je inšpirujúce a dojemné, lebo dieťa je ako uskutočnené pocity, ktoré jeden pre druhého a pre tango prechovávajú. Ľudské vzťahy nie sú jednoduché a udržiavať ich je niečo, čo si zaslúži rešpekt a uznanie.

 

Submit a Comment

?