Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Prečo milujeme tango?

Prečo milujeme tango?

S tangom som začal kvôli dievčaťu. Milovať tango som však začal preto, lebo som v ňom našiel niečo, čo som nenašiel v žiadnej inej aktivite. Bol to neverbálny spôsob vyjadrovania toho, čo obyčajne vyjadrujem slovami.

Rôzni ľudia vám povedia rôzne dôvody prečo si zamilovali tango, ale pre mnohých to bude veľmi zložité definovať, čo majú na tangu radi. Na vysvetlenie použijú slová, ale budete cítiť, že s vlastným vysvetlením nie sú spokojní. Myslím si, že je to preto, lebo ľudia nerozmýšľajú a neanalyzujú túto vášeň, jednoducho si ju užívajú a to je to, čo má zmysel. A je to tak v poriadku, lebo pre niektorých by zistenie dôvodu zničilo to čaro, ktoré si takto pestujú.

Ak ste jedným z tých, ktorí nechcú vedieť, prosím, prestaňte na tomto mieste čítať, lebo v nasledovnej časti sa budem snažiť vysvetliť štyri najdôležitejšie dôvody, prečo ľudia radi tancujú tango.

Ľudia tancujú podľa toho, akí sú, nie podľa toho, ako sa naučili.

Toto je najväčšia lekcia, ktorú som sa naučil od muža, ktorého som stretol iba dvakrát v živote, ale mal na spôsob môjho zmýšľania o tangu velikánsky vplyv.

Je Argentínčan a známy tango DJ. Očakával som, že bude o tangovej hudbe vedieť veľa, ale nečakal som také znalosti o tancovaní od muža, ktorý tango netancuje. Áno, je to známy DJ a netancuje (niektorí čitatelia vedia, o kom hovorím).

– Povedal: Keď sa pozeráte, ako ľudia tancujú, vidíte, že vyjadrujú to, čo je v ich vnútri. Nie je to to, čo sa naučili na hodinách tanga. Kultúra Argentíny sa neprenáša prostredníctvom pohybu, pohybom ľudia vyjadrujú to, kým sú. Ľudia radi vyjadrujú kým sú, nie je to iba tango, ktoré ich baví.

Mrzí ma, že tieto vety neboli súčasťou rozhovoru, ktorý som s ním robil, takže som ho nemohol citovať. Každopádne som vďaka nemu pochopil, prečo nie každý rozmýšľa o tangu v originálnom kontexte, ako o súčasti argentínskej kultúry, ale skôr v kontexte vlastného života a vlastnej radosti z tanga.

Nehovorím, že toto sú dokonalé odpovede na otázku „prečo milujeme tango“ – dávam vám iba zopár tipov na zamyslenie sa, predovšetkým vtedy, ak ste jedným z tých, ktorí nevedia dať uspokojujúcu odpoveď.

  1. Kvôli polarizácii – Či sa vám to páči, alebo nie, tango je metafora vzťahu medzi mužom a ženou. To je v podstate jadro toho, čím tento tanec bol, keď vznikol a čím je dnes.

V mojom príspevku ‘Leader/follower confusion’ (Zmätok na tému „leader a follower“) som už tento pohľad detailne vysvetľoval. Tu pôjdem ešte o krok ďalej. V našej spoločnosti je rozdiel medzi mužskou a ženskou energiou často nejasný. Nebudem tu vysvetľovať, prečo to tak je a ako k tomu došlo, iba vysvetlím, prečo je tango schopné to napraviť.

Pre ženu je na tangu magická situácia, kde je schopná odovzdať svoju kontrolu mužovi a dôverovať mu. Dovoľte mi na tomto mieste poznamenať, že v tomto vzťahu nie je žena v submisívnej pozícii – je aktívna, ale skôr sa obráti do svojho vnútra a sústredí sa na vychutnávanie si harmónie v objatí, pohybe a komunikácii. To, čo sa jej na tejto skúsenosti tak veľmi páči je, že nemusí stále rozmýšľať za neho, nemusí ho viesť. V tejto pozícii vie pocítiť jeho mužskú energiu, jeho silu a odhodlané konanie. Môže sa sústrediť na to, že ho cíti, cíti hudbu a tanec. Môže byť viac ženou.

Na druhej strane, muž môže byť viac mužom. Počas krátkeho času trvania tandy, muž môže zaujať trochu inú rolu, ako má v každodennom živote a stat sa niečím, čím muži v našej spoločnosti už nie sú (alebo iba veľmi zriedkakedy). Môže ukázať svoju mužskú stranu bez toho, aby sa bál, že bude považovaný za mača, označený za sexistu alebo dominantného. Naša spoločnosť našim mužom nebráni ukázať túto stranu ich osobnosti, avšak, ani ich v tom nepodporuje. Rovnosť pohlaví neznamená, že budeme takí istí, ale žiaľ, mnohí si to práve takto vysvetľujú.

Táto polarizácia umožňuje ľuďom, aby sa cítili vo svojej role pohodlnejšie a aby sa viac cítili priťahovaní k opačnému pohlaviu. Preto je tango považované za hru na zvádzanie.

2. Kvôli odcudzeniu – Tango však nie je iba hrou na zvádzanie. Je to predovšetkým ľudská interakcia. A to je niečo, čo nám v našej spoločnosti veľmi chýba, napriek rôznym atraktívnym zariadeniam, ktoré máme k dispozícii.

Nanešťastie naša civilizácia spôsobila, že sme uzatvorení voči vonkajšiemu svetu a budujeme si medzi sebou najrôznejšie druhy neprirodzených bariér. Nezabúdajte, ľudia sa môžu cítiť osamotení, aj keď majú okolo seba iných ľudí a to nie je ani príjemné, ani zdravé.

Toto odcudzenie však zachádza ešte ďalej, a síce tak ďaleko, že sa dokonca bojíme dotýkať jeden druhého, napriek tomu, že hlboko v nás túžime po ľudskom dotyku.

 

– Táto spoločnosť má strach z dotyku. Nie sme zvyknutí dotýkať sa cudzích ľudí, dokonca ani našich priateľov, hovorí psychológ Matthew Hertenstein.

 

Význam ľudského dotyku pre zdravý život nemusím nikomu vysvetľovať. Vedecké výskumy neustále potvrdzujú, aké dôležité je pre nás dotýkať sa jeden druhého a vyjadrovať naše emócie objatím. Máme silnú potrebu fyzickej blízkosti k iným ľuďom – dotyk znižuje hladinu stresových hormónov a stimuluje uvoľňovanie hormónu „túlenia sa“ – oxytocínu.

Nebudem prvý, kto bude tvrdiť, že ľudia v dnešnom svete sa napriek prostriedkom masovej komunikácie a sociálnych sietí cítia nesmierne osamelí. Ľudia sú odcudzení nielen jeden od druhého, od svojej práce a prostredia, ale aj od samých seba. Tango im to jasne ukazuje a dáva im priestor, v ktorom môžu pracovať na rozvoji samých seba, alebo na prepájaní s tým, čo majú vnútri a spojením s ostatnými.

3. Je to útočisko – Život je ťažký. Je stresujúci a často za chyby, ktoré urobíme nesieme vážne následky. Tango je aktivita, vďaka ktoréj sa môžeme učiť robiť veci uvoľnene, bez napätia a strachu z vážnych následkov.

My ľudia sme hravé tvory. Radi robíme bláznivé, zábavné veci, ktoré nie sú vážne. Tango nám dáva možnosť zaoberať sa aktivitou, ktorá je cieľom sama o sebe. To nás oslobodzuje od stresu, sústredenia sa a snahy byť efektívny.

Tango je preto dokonalým prostredím pre únik z každodenného života so všetkou jeho vážnosťou a stresom z orientácie na určitý cieľ.

Táto charakteristika tanga je spolu s uvoľňovaním hormónu šťastia dôvodom, prečo ho považujeme za závislosť.

4. Vyjadrenie samého seba – Niektorí z nás to neradi priznávajú, ale my všetci sa v podstate cítime dobre, keď môžeme vyjadriť to, čo nosíme v hĺbke našej duše. Takisto sa cítime dobre, keď nás považujú za hodnotné bytosti a keď vlastnú identitu môžeme vyjadriť tak, ako sa sami vnímame. Tango nám dáva príležitosť vyjadriť toto všetky v zdravom spoločenskom prostredí.

Na rozdiel od umenia je tango spoločenským vyjadrením. Nie je ako hudba, maľba alebo písanie, alebo iné druhy umenia, ktoré sa vykonávajú osamote a až neskôr sa prezentujú pred ľudmi v spoločenskom kontexte. Tango sa tvorí v spoločenskom kontexte. Veľa ľudí si o ňom myslí, že je to niečo, čo praktikujete a vytvárate sami na praktikách (a pritom ani na praktikách nie je človek sám) – je to niečo, čo vyjadrujeme na tanečnom parkete a závisí to od mnohých faktorov.

Nečudo, že sa hovorí, že niekoho charakter pochopíte, ak ho pozorujete pri tanci. To preto, lebo keď ľudia tancujú, vyjadrujú svoj spôsob a štýl. Mnohí z nás milujú tango jednoducho preto, lebo nám dáva túto príležitosť.

Tango sa dotýka jadra našej identity a dáva nám pocit, že za to stojíme. Keď nás považujú za dobrých tanečníkov, dáva nám to pocit naplnenia a keď nás považujú za zlého tanečníka, môže to pre niekoho znamenať doslova tragédiu.

Je tu však čosi viac. Tancovanie nemá význam, ak sa neodohráva v spoločenskom kontexte. Hovorí sa „Tancuj, ako by sa nikto nepozeral“, ale aj bez toho, aby nás niekto pozoroval, sa cítime lepšie, keď sú naokolo ľudia, lebo my všetci potrebujeme pocit potvrdenia, ktorý nám ľudia naokolo dávajú, či už sa pozerajú, alebo nás pozývajú do tanca.

Ak máte akékoľvek otázky alebo dilemy, alebo potrebujete pomoc s touto alebo inou témou, prosím pouvažujte nad niektorým z mojich mentorských programov na stránke Products and services page.

Next Story

This is the most recent story.

Submit a Comment

?