Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Maria Ines Bogado: „Tango nie je moja práca, je to môj životný štýl…“

Nový tangový rok sa už dávnejšie začal a my sme si už naplánovali zopár tangových výletov na rok 2015. Okrem iných skvelých podujatí, ktoré budeme mať tu, v Bratislave, a ktoré navštívime vo svete, máme na zozname „povinnú jazdu“ každého roku – Belgrade Tango Encuentro. Tento rok budú páry majstrov trochu iné ako minulé roky, čo neznamená, že budú menej zaujímavé. Jedným z párov, ktorý v rámci tohto podujatia už učil, vystupoval a okorenil aj minuloročné Encuentro v Belehrade, je Sebastian Jimenez a Maria Ines Bogado. Táto krásna dáma tohto elegantného páru, ktorý pláva ponad tanečnými parketmi na celom svete mi venovala svoj drahocenný čas počas raňajok v moskovskom hoteli, kde si vychutnávala ranný croissant a chlipkala kávu počas festivalu Planetango. Bol to veľmi prijemný rozhovor o tangu, dievčenských záležitostí a dobrom jedle. Dovoľte mi podeliť sa s vami o pár zaujímavých zistení tohto rozhovoru…. Príjemné čítanie!

 

Najskôr sa ťa musím opýtať túto klišé otázku (prepáč, ale odpovede na ňu sú vždy také zaujímavé 🙂 !). Tancovala si už predtým, ako si začala tancovať tango? Ako si sa dostala k tangu?

Skôr ako som objavila tango, tancovala som ľudové tance. Začínala som s nimi vo veku 12 až 13 rokov. Veľmi sa mi to páčilo a preto som sa rozhodla začať študovať tanečnú pedagogiku a chcela som sa stať učiteľkou ľudových tancov pre deti. Na konci môjho štúdia, ktoré trvalo 5 rokov, som sa po prvý krát stretla s tangom. Moja učiteľka mi na konci jedného školského roku navrhla, aby som koncoročné predstavenie poňala trochu inak, aby sme pripravili tango a tak som sa naučila moju prvú tangovú choreografiu v živote.

Tango bolo iné ako folklór – ľudový tanec je o zvádzaní, tango je zmyselnejšie, intímnejšie a mne sa páčilo prepojenie v tangu viac ako zvádzanie v ľudových tancoch. Po mojej prvej hodine tanga som sa vrátila domov a povedala som mame, že sa chcem učit tango. Mala som 17 rokov a moja mama ma prosila, aby som najskôr doštudovala 🙂 V roku 1998 som navštívila svoj prvý kurz tanga a bol to pre mňa veľmi zaujímavý zážitok. Bolo to úžasné naučiť sa niečo nové a iné. Potom som zanechala moju ‘folklórnu kariéru’ a zúfalo som sa zaľúbila do tanga…

 

Maria Ines Bogado

Máš nejaké obľúbené miesto, kde najradšej tancuješ? (Milonga, ktorú si skutočne užívaš…)

Moja obľúbená milonga v Buenos Aires je Club Sunderland 🙂 Bola to moja prvá milonga a páči sa mi, lebo je veľká, chodia tam aj mladí ľudia, je tradičná, ale dá sa tam vidieť množstvo štýlov. Milujem energiu ľudí, ktorí na túto milongu chodia, zdieľajú lásku k tangu, majú radi ľudí a sú veľmi otvorení. Môj obľúbený majster tam v pondelky a stredy organizuje aj praktiká. Taktiež mám rada milongu La Baldosa, kde sa cítim ako doma. Privítajú ťa tam ako vlastná rodina, vybozkávajú a vyobjímajú ťa, ako by to urobila tvoja mama, stará mama alebo teta…

 

Čím sa pre teba vyznačuje nezabudnuteľná tanda? Čo potrebuješ, aby si si mohla povedať “táto tanda alebo tento tanec bol skutočne skvelý”?

Z hudobného hľadiska mám rada veľa orchestrov a preferujem tie romantickejšie ako Osvaldo Pugliese počas jeho romantickejšej dekády, ale taktiež mám rada jeho silnejšiu hudbu. Ďalej mám rada Miguela Caló, Carlosa Di Sarliho, vo všeobecnosti tú emočnejšiu a melodickejšiu hudbu.

Čo sa týka partnera, musím cítiť, že ma prijal, že ma obkolesil a že je počas tanca so mnou.

 

Čo ti na leadrovi môže skutočne prekážať?

Nemám rada, keď muž v tanci nerozmýšľa o žene s ktorou tancuje, ale koncentruje sa na figúry, nie na spôsob, akým ženu odprezentuje a prijíme ju ako osobu. Milujem, keď sa pár pohybuje ako jeden celok, keď sú tanečníci zahĺbení jeden do druhého. Ako som spomínala, keď som prvýkrát videla tango, páčilo sa mi, že to bolo viac o prepojení a preto nemám rada, ak je muž nepozorný a chce zaujať okolie, ľudí, ktorí sú okolo a nezachováva ten pocit vo vnútri páru, v objatí. Aj v tango nuevo existujú spôsoby a štýly tanca, ktoré mužovi umožňujú prezentovať ženu, s ktorou tancuje, ukázať, že je tam s ňou.

Maria Ines Bogado y Sebastian Jimenez

 

Zmeňme trochu tému. Akurát si pochutnávaš na raňajkovom croissante… Aké je tvoje obľúbené jedlo? Ktoré argentínske jedlo ti chýba, keď cestuješ po svete?

Mám rada veľa rôznych jedál. Keď cestujem, rada spoznávam nové kultúry prostredníctvom gastronómie, prostredníctvom lokálnych špecialít a rada ochutnávam nové jedlá. V Argentíne rada jem mäso. Mám však rada aj cestovinu. V Taliansku robia úžasnú cestovinu iba s vodou, soľou a dvoma-troma prísadami. Mám rada aj ryžu, rybu, zeleninu… všetko!

Čo mi v súvislosti s Argentínou veľmi chýba je asado (typická grilovačka) s priateľmi, chýbaju mi však skôr tí priatelia ako mäso 🙂

 

Ines, kvôli práci veľa cestuješ. Cestovanie medzi krajinami a kontinentmi je súčasťou tvojho pracovného života. Máš nejaký predmet (vankúš, macka), ktorý si nosíš so sebou kamkoľvek cestuješ, aby si sa cítila “ako doma”?

Nie, nemám nič také. Nemám totiž miesto v batožine. Vždy mám úplne plný kufor. Keď sa balím, má môj kufor najskôr 23 kg a neskôr to končí pri ktoviekoľko kilogramoch ;). Keď sme prvý krát cestovali so Sebastianom (Jimenezom), vážil môj kufor 17 kg, na konci cesty som naplnila dokonca aj jeho kufor novými vecami, ktoré som si kúpila a sama som mala ešte aj jeden kufor naviac.

 

V krajinách do ktorých cestuješ a v ktorých učíš sa stretávaš s ľuďmi s rôznou mentalitou. V ktorej krajine ti učenie tanga robí najväčšiu radosť?

Na našich prvých workshopoch v zahraničí to bolo trochu zložité, lebo ľudia reagovali na informácie, ktoré od nás dostávali veľmi opatrne a takisto to bolo aj s nadviazovaním vzťahov s nimi. My sme v Argentíne veľmi uvoľnení ľudia a naši študenti boli vážni, nie preto, že by nás nemali radi, ale jednoducho kvôli ich kultúre. My sme zvyknutí s každým sa objímať a zo začiatku ľudia neverili, že ich objímame, aj keď ich ešte nepoznáme. Napríklad ľudia v Ázii majú na začiatku veľký rešpekt, ale keď vidia, že sme uvoľnení, tiež sa uvoľnia. Európania su vo všeobecnosti iní, potrebujú čas, potrebujú nás spoznať na to, aby sa nám mohli viac otvoriť 🙂

Ľudia v Ázií sú veľmi zanietení študenti, štúdium berú veľmi seriózne, ale napr. v Kórei mám z ľudí pocit ako v Argentíne. Kórejčania sú veľmi uvoľnení ľudia.

 

Ak by si si musela vybrať inú profesiu ako inštruktor tanga, aká profesia by to bola? Máš nejakú alternatívnu prácu snov? 🙂

Tanec bol vždy mojím životom, od detstva. Pre mňa je tanec druh umenia. Zaujímama ma telo, ako a prečo sa hýbeme. Myslím, že keby som robila akúkoľvek prácu, ako napr. lekárku, sekretárku, učiteľku jazykov alebo akúkoľvek inú, tanec by ešte stále bol veľmi dôležitou časťou môjho života. Tanec vlastne nevidím ako prácu, je to môj životný štýl.

 

Aká je tvoja najobľúbenejšia značka topánok na tango? Čo je pre teba dôležité pri kúpe tanečných topánok na tango?

Dlhé roky som nosila značku Neotango, sú to veľmi mäkké topánky. Používala som už množstvo rôznych topánok, ale v poslednej dobe používam aj topánky kórejskej značnky Odile, používam ich pri učení, na milonge a aj na vystúpenie, vyrábajú aj topánky na mieru – sen každej ženy – každá žena chce topánky vyrobené ku konkrétnym šatám 🙂

 

Maria Ines Bogado

Máš radšej inštrumentálne skladby tanga, alebo spievané (máš nejakú obľubenú skladbu?)

Mám radšej spievané skladby, radšej vystupujem na takéto skladby, kvôli emócii, ktorú mi dáva hlas speváka, tancujem emóciu, vďaka nej cítim teplo melódie, skladby. Milujem tieto skladby a aj spolu so Sebastianom veľmi radi vystupujeme na spievané skladby.

Mám množstvo obľúbených skladieb, a jednou s nich je Recuerdo od Osvalda Puglieseho so spevákom Jorgem Macielom.

 

V neposlednom rade: máš obľúbený spôsob hýčkania sa po dlhom období tvrdej práce (ako napr. dobrý dezert v reštaurácii a pod.)?

Veľmi rada chodím na masáž ale milujem aj dobré jedlo a dezerty. Všetky spôsoby sú dobré! V našom spôsobe života cestujeme často ďaleko, ako nedávno z Frankfurtu do Singapuru alebo z Paríža do Šanghaja, z Buenos Aires do Ázie, nespíme vo vlastnej posteli a nie sme vo vlastnom dome. Niekedy sa stane, že telo vyžaduje masáž a v týchto okamihoch idem jednoducho na masáž, nemôžem vtedy čakať na dovolenku 🙂

 

Kto je Maria Ines Bogado?

Narodila sa v Argentíne, tancuje od veku 12 rokov a tango objavila, keď mala 18 rokov. Miluje tanec, je to jej život, nie len práca. Od roku 2010 tancuje so Sebastianom Jimenezom, s ktorým učí, vystupuje a šíri lásku k tangu po celom svete, na všetkých kontinentoch. Spolu so Sebastianom sú jedným z najuznávanejších párov na svete a sú víťazmi svetových majstrovstiev Mundial v roku 2010. V tom istom roku sa takisto stali šampiónmi Buenos Aires.

Najdôležitejší majstri sú pre Mariu Ines legendy tanga ako Carlos Perez a Roza Forte a jej obľúbená milonga v Buenos Aires je Club Sunderland.

 

Maria Ines Bogado y Sebastian Jimenez

Submit a Comment

?