Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Ľadové tango – zmrznuté alebo intímne?

Ľadové tango – zmrznuté alebo intímne?

Ja spájam tango so zmyselnosťou a intimitou, ako aj väčšina ľudí. Pridajte k tomu ľad a horkokrvná vášen sa pre mňa z tohto obrázku jednoducho vyparí. Mala som tú česť pracovať dva mesiace s krasokorčuliarkou Veselinou Mihovskou, takže som mala možnosť zistiť, aké zaujímavé a zložité je znázorniť tango, alebo akýkoľvek iný tanec, na ľade. Na konci našej spolupráce súhlasila, že si spolu sadneme a urobíme tento úžasný rozhovor a podelila sa so mnou o to, ako tango obohatilo jej život.

Aký je tvoj šport a aké je jeho spojenie s tangom?

Môj šport je krasokorčuľovanie v kategórii tanec. Je to jedna z najnovších kategórií v korčuľovaní a znejú v nej také veľké mená, ako Tanith Belbin a Benjamin Agosto z USA, Tessa Virtue a Scott Moir z Kanady, ako aj Meryl Davis a Charlie White z USA. Máme aj miestnych reprezentantov z Bulharska, ako legendy Maxima Staviskeho a Albenu Denkovu. Tento šport sa vyvíjal ako súčasť niečoho, čo chcelo byť viac než len skákanie z jedného prvku do druhého. Zachovanie intímnosti a tanec namiesto prvku za prvkom. Nevýhodou bolo, že nie sme technicky takí zdatní, ako ostatné korčuliarske kategórie. Táto oblasť nie je až taká náročná. Náročné je na tom to tanečné vystúpenie.

Ako dlho si sa venovala krasokorčuľovaniu?

Oficiálne päť rokov, ale keď som začínala, mala som štrnásť rokov a akurát som nastúpila na strednú školu a vtedy sme sa rozhodli jednoducho začať korčuľovať, lebo to vtedy bolo moderné. Najskôr som hrala hokej a potom som sa dostala ku korčuľovaniu a k súťažiam.

Čo ťa inšpirovalo na tejto kategórii?

Bol v tom oheň, ohňostroj a bolo to vášnívé. Nebolo to iba akési náhlenie sa choreografiou a programom. Predstavenie po skončení zanecháva v obecenstve určitý pocit, kvôli tomu prepojeniu dvoch ľudí na ľade.

Ako dobre vedia podľa teba krasokorčuliari stelesniť ozajstných tanečníkov?

Tí, ktorí sa snažia a robia si prieskum, tí sú v tom naozaj dobrí. Tí, ktorí majú medzi sebou chémiu sú skutočné dobrí v interpretácii tejto chémie na ľade. Ale vždy tu budú aj tí, ktorí jednoducho robia kroky na nejakú skladby a vôbec neštudujú, o aký tanec ide, ako k nemu pristupovať, aký je v tom pocit, aký pocit zdieľať s partnerom. V našej disciplíne je to momentálne veľký problém. Tým, ako sa zvyšujú štandardy, ako pribúda povinných prvkov v rámci programu, sa niekedy človek môže cítiť od tanca vzdialený. Cítite sa, že robíte tie povinné prvky, potom z jednej povinnej figúry prejdete do druhej, ukončíte ju… Existuje veľké nebezpečenstvo straty tanca na úkor krokov a bodov. Ale sú aj úspešní korčuliari, ktorým sa to darí dobre.

Aké tance realizujete na ľade?

Valčík, zlatý valčík, quickstep, finnstep, rumbu, sambu, pasodoble, francúzske a argentínske tango. Medzi valčíkom a zlatým valčíkom je rozdiel. Ide predovšetkým o to, že valčík je plynulejší. Zlatý valčík je ťažší ako normálny valčík, takže aj hudba je ťažšia. Je dramatický. Finnstep je variácia quickstepu, ktorú vymysleli Fíni (Susanna Rahkamo a Petri Kokko, pár v ľadovom tanci a dvojnásobní olympionici).

Ktorý z nich je tvoj obľúbený tanec?

Finnstep, pretože je temperamentný. Je ako šampanské. Je zábavný, perlivvý a plynie jedna radosť, a zároveň je plný energie a stále sa pri ňom skáče dookola. Je to zábava.

Prečo si sa musela naučiť argentínske tango?

Máme dva programy. Jeden je krátky tanec a druhý voľný tanec. V kategórii krátky tanec sme v roku 2011 mali spojiť povinný tanec a tango bolo jedným z povinných tancov. Ten rok bol povinný tanec tzv. „romantické tango“. Je to veľmi európske tango a je veľmi ťažké. Obyčajne trvá 38 sekúnd, kým dokončíte kolo a po ňom už môžete pridať do tanca originálny kúsok. Klasicky sa kombinuje s valčíkmi a ja som valčík nechcela. Chcela som od začiatku do konca tango. Presvedčila som môjho partnera, že je to správna voľba. Tak sme sa rozhodli pre tango, aby sme boli iní, pretože nikoho neprekvapí, že každý jeden program toho roku začínal valčíkom, uprostred to bolo romantické tango a záverom to bol valčík, alebo prinajlepšom finnstep. Pre mňa má kazdý tanec iný význam a ich kombinácia iba kvôli tomu, aby sa kombinovalo, nie je dobrá, nezhoduje sa to pre mňa s dobrým vkusom.

Čo si myslíš o tangu ako o tanci?

Tango je iné. Na začiatku som si myslela, že budeme robiť tie dramatické veci, ktoré človek vidí na YouTube. Nie je to tak. Je oveľa nežnejšie, ale aj nie. Páči sa mi myšlienka spoločného tancovania, v porovnaní s tancovaním jeden oproti druhému. V mnohých videách, ktoré človek vidí online, totiž tancujú tanečníci jeden oproti druhému, skôr ako jeden s druhým. Tango je pre mňa vášnívé. Je takisto o sexe, povedzme to, ako to je. Avšak, je nežné a špeciálne. Určite je o komunikácii, ale o tom je každý tanec – vždy je to o komunikácii. Čo je pre mňa zaujímavé, je, že jednoducho si môžete vybrať partnera a tancovať, pretože v mojom športe to až tak veľmi neexistuje. My lipneme na choreografii, na tom istom partnerovi. Je dobré mať dlhodobo toho istého partnera. V tangu sa prepojenie vytvorí v priebehu jednej skladby. Jeden tanec, po ktorom sa začnete rozprávať s osobou, s ktorou ste tancovali, spoznáte sa, bez toho, aby ste sa akokoľvek hanbili. Jednoducho to plynie, ako hudba.

Aké to bolo učiť sa argentínske tango?

Bola to zábava, o ktorú sa postaral z veľkej miery Petar (Galabov). Bolo to zložité – predovšetkým na začiatku, keď som vôbec nevedela, čo sa to deje a nevedela som odčítať ani jediné znamenie „pohni sa dopredu“. Ale človek si zvykne. Keď niečo dokončíte a zistíte, že to dokážete, potom už na tom iba budujete a budujete – to je úžasné. Cítite sa úžasne a vidíte, že sa na parkete deje niečo krásne a ja si viem predstaviť, že by to mohlo byť to isté na ľade. Vidíte ten výsledok a spôsobuje to radosť ľuďom okolo, nie iba vám. Áno, tancujete pre seba a svojho partnera, ale ľudia sa na vás pozerajú a to tiež vytvára komunitu, lebo je to ako „Och, aj ja to chcem urobiť, možno by sme si mohli vymeniť partnerov a môžem sa to tiež naučiť.“ To je spoločenské, tango je veľmi spoločenský tanec.

Chceš aj naďalej tancovať a našla si si miesto, kde to môžes realizovať?

Áno, určite. Je to Oxford. Je to v jednom zo zámkov a je tam dobrá skupina. Volajú sa tango social. Je to miesto pre argentínske tango a milongu a musím sa tam ísť s mojimi kamarátmi pozrieť. Možno sa mi niekoho z nich podarí prehovoriť na tango.

Cítiš, že ťa skúsenosť s tangom obohatila?

Áno, myslím, že mi otvorila úplne nový horizont. Našla som si mnoho nových priateľov a keď odídem do Oxfordu spoznám týmto spôsobom ďalších nových ľudí. Bude to spoločenskejšie, ako iba ísť do klubu. To môže každý, ale to nie je spoločenské.

Aká je tvoja obľúbená tangová skladba a ktorú skladbu si si vybrala pre tvoj tanec na ľade?

Moja najobľúbenejšia skladba je “La Cachila”. Takisto sa mi páči “Payadora”. Tá by bola mojou voľbou pre tango na ľade. „Payadora“ je oveľa plynulejšia a viem si predstaviť, ako ju znázorniť na ľade. Tango, ktoré sa mi najviac páči, “La Cachila” je veľmi variabilné, má veľa zastavení a zmien smeru. To sa na ľade nedá.

Ktoré tango na ľade je tvoje najobľúbenejšie?

“Assassination tango” od Tessa Virtue a Scott Moir. Bolo to jedno z ich skorších vystúpení, keď sa ešte dávali dokopy ako tím a už aj vtedy boli veľmi opatrní, čo sa týka zachovania toho pocitu, tanca a  vyšlo im to skutočne dobre. Mala som z toho zimomriavky.

Submit a Comment

?