Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Buďte úprimnou tanečnou partnerkou

Buďte úprimnou tanečnou partnerkou

Minulý týždeň som sa ocitla na tangovej lekcii a všimla som si, že máme nedostatok followerov. Prvý partner, ku ktorému som sa dostala sa pozrel na moje šmrncovné tangové topánky a povedal, „Ty si to už predtým robila“. Prikývla som. Rozžiaril sa a povedal „úžasné, takže som v dobrých rukách“.

Videl som, že trochu sklesol, keď som sa usmiala a povedala: „Ja budem nasledovať presne to, čo budeš viesť. Inak sa nič nenaučíš.“ Bola som milá, ale vedome úprimná, aby pochopil môj zámer. Porozumel a chápavo sa usmial, keď som urobila iba časť toho, čo viedol. Neskôr mi poďakoval a hovoril, aké nápomocné to bolo.

Väčšina partneriek chodí na lekcie, aby vykonali určitý pohyb, bez ohľadu na to, čo robí leader. Partnerky urobia svoju časť, leader urobí svoju, ale nie sú spojení. Nezávisle od seba sa im podarí zhruba v rovnakom čase ukončiť pohyb a vyzerá to, ako úspešné vykonanie zadania. Na konci sa leader usmieva, lebo si myslí, že to zvládol a partnerka si robí pomyselnú poznámku, aby sa tomu partnerovi vyhla, keď pôjde o voľné tancovanie.

V zásade, leader v tomto prípade zaplatil 15 dolárov za mylnú domnienku kompetentnosti. A potom sa čudujeme, prečo sa tanečníci nezlepšujú, napriek množstvu lekcií, ktoré navštevujú.

Takže, dámy, ozvite sa. Povedzte leadrovi, čo cítite. Lekcia je čas na spätnú väzbu. Ak skutočne necítite jasné vedenie, povedzte mu to. Požiadajte ho, aby viedol jasnejšie. Ak neviete, čo nefungovalo, skúste spolu experimentovať na rôznych zlepšeniach.

Leadri, ak partnerka nerobí to, čo od nej očakávate, OPÝTAJTE SA JEJ čo cítila. Nepredpokladajte, že jednoducho urobí ten pohyb správne. Prosím, snažte sa pochopiť, čo pociťuje, predovšetkým, ak si nie ste istý, prečo to nešlo tak, ako malo.

Cítila vedenie?
Bolo vedenie dostatočne jasné?
Cítila sa bezpečne, aby mohla vykonať pohyb?
Bola schopná urobiť svoju časť pohybu?

Partnerky nevykonávajú pohyb, ktorý majú z mnohých rôznych dôvodov a nie jednoducho preto, lebo sú zmätené, nekompetentné alebo preto, že by rozmýšlali o jednorožcoch. Ak sa necítim bezpečne (t.j. leader sa ma snaží viesť, ale nemám pociť, že by ma naozaj „cítil“), neurobím to. Niekedy ma leader nechá na nesprávnej nohe predtým, ako vykoná nejaký veľký pohyb. Niekedy mám z neho taký neuzemnený pocit, že sa jednoducho snažím iba chrániť sama seba pred pádom. Niekedy preskočí dôležitú časť, od ktorej môj pohyb závisí.

Takže, milé dámy, ak niečo nefunguje, povedzte mu, čo potrebujete. Zamerajte sa na to, čo chcete alebo potrebujete, namiesto toho, čo urobil nesprávne.

Verím, že má zmysel byť úprimným followerom a nasledovať presne to, čo partner vedie (áno, bude to pre neho frustrujúce, ale nikto netvrdí, že učiť sa je jednoduché). Byť úprimnou partnerkou znamená aktívne prispievať k učeniu pohybu a techniky toho, čo sa chcú obaja partneri naučiť.

Pamätajte, že ak leader nevedie pohyb vykonať správne, ani vy sa ten pohyb nenaučíte správne. Zúčastňujte sa na tom. Komunikujte. Pomôžte partnerovi dojsť na to spolu s vami, aby bola lekcia pre oboch užitočná. Pretože za to obaja platíte. Ak teda obaja nehľadáte mylnú domnienku kompetentnosti.

Karen Kaye

zdroj: Karenkaye.net

fotografia: Bryce Richter

Kto je Karen (epiphany)?

Počas dňa sa prostredníctvom e-learningu venujem dizajnu; v noci som tanečníčka, ktorá empaticky miluje tango, salsu, blues a swing. Rokmi som sa naučila rôzne veci, ktoré zjednodušili môj život. Strávila som veľa času študovaním toho, čo robili druhí, počúvaním ich, experimentovaním s rôznymi metódami a prístupmi. Naučila som sa, že život môže byť krásny. Vyžaduje to však prvotnú výzvu všetkého, v čo veríme a čo poznáme. A je to neustály pokorujúci proces.

Po dlhom čase retrospektívy, ktorý som strávila v lehátku pri bazéne, som koncepcie, ktoré som sa naučila, pretavila do toho, čo pre mňa funguje. A preto sa to teraz snažím posúvať ďalej. Ešte stále sa učím, revidujem a vylepšujem môj prístup k životu. Ak to funguje, používam to a zdieľam. Ak nie, mením to. Môj blog je živá evolúcia môjho honu za vedomosťami – epifánia za epifániou.

 

~ karen

Submit a Comment

?