Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

BUĎ ŽIVOT…

kolasin summer camp

 

„Ak tancuješ svoj život, tancuješ lepšie“ C.Gavito

 

Akurát som sa vrátil z letného tangového podujatia Tango Summer Camp v Kolašine, Čiernej Hore. Je to pre mňa podujatie ako Tango Woodstock, plné tanga (lekcií, praktík, milong, koncertov, filmov, kurzov pre deti atď.), yogy, práce na tele v prírode, tango aerobiku, chacarery, turistiky, cyklistiky, lezenia, raftingu, jazdy na koňoch, priateľov, jedla a mnoho iného… je toho viac, ako sa dá postíhať 🙂  To najlepšie na tomto podujatí je aj tak to, že je plné lásky, zdieľania a dobrých ľudí.

Nebudem hovoriť o podujatí ako takom (mali by ste si to vyskúšať na vlastnej koži). Poviem vám niečo o jednej mojej skúsenosti počas práce na tele v prírode, ktorú viedol Darko Dozić. Darko nás naviedol do polomeditatívneho stavu, v ktorom sme mohli citiť, že sme ŽIVOT sám, bez toho, aby sme sa snažili odporovať, súdiť alebo rozumieť, v ktorom sme iba akceptovali a cítili sa živí a cítili sa životom. Bol to pre mňa okamih, kedy som sa skutočne začal cítiť ako strom, ako vták, ako atóm vo vzduchu alebo v osobe, v tanečníkovi. To je život….

V živote máme obvykle mnoho rolí. Sme synom, dcérou, manželom, otcom, matkou, pracovníkom, kolegom, šéfom, nákupcom, predajcom, učiteľom, žiakom alebo tanguerom. Každá rola od nás očakáva určité formy vo svojom rámci. Najjednoduchšie a najťažšie zároveň je zbaviť sa týchto rolí  a cítiť sa ako vzduch alebo strom, proste sa jednoducho cítiť. Nesnažiť sa považovať niečo za dobré alebo zlé, jednoducho to akceptovať a existovať, byť životom. Ako Darko povedal, tvrdenia, ako „dážď je dobrý, dážď je zlý, je príliš teplo, je príliš chladno, je to dobré a zlé…“ sú jednoducho označenia. Pečiatky, ktoré dávame veciam a stavom. V skutočnosti neexistuje potreba veci a ľudí súdiť a kategorizovať ich ako dobrých a zlých. Nechajte ich takými, akými sú, zahoďte ego a iba sa vnímajte a cítťe. Pozrite sa na iných ľudí, rastliny, stromy, zvieratá ako na život a dotknite sa ich tak, ako cítite život. Život v živote.

Život v živote. Zažil som úžasný pociť, keď som tancoval s tehotnou tanguerou. Bol som život, tancoval som so životom v živote… Bola to nesmierne hodnotná skúsenosť.

Pre mňa je to nová a veľká výzva. Viem, že hovoriť o niečom je oveľa jednoduchšie, ako to aplikovať. Snažím sa zachovať si tento pocit ŽIVOTA, myslím, že sa to oplatí… 🙂

Jeden môj kamarát prednedávnom na mojom facebooku zdieľal krátke video. Psy z balónov v kaktusovom lese: tancujú, majú sa radi, zdieľajú. Stanú sa jedným a menia tvary a prispôsobujú sa. Nespytujú, iba sa stanú jedným, prepoja sa jeden s druhým a so životom okolo nich…

Užívam si tento nový pocit: Som ŽIVOT…

 

Submit a Comment

?