Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

No Comments

Ani príliš starý, ani príliš mladý

Ani príliš starý, ani príliš mladý

Osvaldo sa narodil 14. mája 1963 a svetu tanga priniesol nový dych. Spolupracoval so svojim bratom, Miguelom Angelom Zottom. Obaja bratia rozosievali lásku k tangu po celom svete a podielali sa na znovuzrodení tanga v 80ich a 90ich rokoch.

Ďakujeme todotango.com a Silviane Damiani za možnosť zverejniť jej článok, ktorý nám ponúka nahliadnutie na život Osvalda. Som si istý, že sa vám bude páčiť vystúpenie Osvalda a Loreny Ermocidy a takisto video, na ktorom obaja bratia tancujú s mamou pri príležitosti oslavy narodenín (viď nižšie).

 

Osvaldo Zotto – Silvina Damiani

Zotto pochádzal z rodiny tanečníkov. Tango pre neho od detstva znamenalo podstatu rodiny. Jeho starší brat, Miguel Angel, ktorý je bezpochyby ikonou tanga, je aj producentom a tvorcom skupiny Tango x 2.

Osvaldo sa priučil tajom tohto populárneho tanca v prostredí, v ktorom sa striedal tango a murga (skupina pouličných hudobníkov) s futbalom.

Jeho štýl je najlepším príkladom salónového tanga (tango salón), ktorý odhalil vďaka svojej mladej figúre. Svoju cestu si vydláždil elegantnou chôdzou a bezchybnými otočkami. Nikdy sa neodlepil od parketu a nikdy neznížil svoje predstavy. Tento tanečník skutočne vedel, že na to, aby sa tangu dostalo úcty, nie je potrebné robiť na javisku akrobatické kúsky. Jednoducho veril v jemnosť tanca.

Počas svojej kariéry tancoval so známymi partnerkami akými sú okrem iných Mora GodoyGuillermina Quiroga a Lorena Ermocida.

Keď bol veľmi mladý, predstavil mu jeho brat Miguel svet tanga. V 80ich rokoch zaujal verejnosť spolu s Morou Godoy vďaka sérií videí s lekciami tanga pod názvom „Asi se Baila el Tango“ (Takto sa tancuje tango).

Spolu s Guillerminou Quiroga vyhral v roku 1989 po prvý krát cenu Certamen Municipal Hugo del Carril. Hneď potom sa stal súčasťou skupiny Tango x 2, ktorú vtedy viedol Miguel Ángel Zotto spolu s Milenou Plebs. Osvaldo sa stal súčasťou nezabudnuteľnej šou „Una Noche de Tango“ a „Perfumes de Tango“.

V roku 1997 začal tancovať s Lorenou Ermocidou a spolu s ňou sa stal jedným z najemblematickejších tanečných párov modernej doby. Spoločne absolvovali niekoľko svetových turné a Julio Iglesias ich pozval, aby sa stali súčasťou jeho šou. Tento španielsky umelec mu vzdal hold slovami “Keď tancoval, bolo to ako milovanie. Obdivoval som ho”.

Tancoval v najprestížnejších divadlách a na najprestížnejších miestach, ako Metropolitan Opera House, Royal Albert Hall, Luna Park v Buenos Aires a so symfonickým orchestrom Hollywood Bowl. Takisto vystúpil pred viac ako päťdesiat tisíc ľuďmi v Los Angeles, v Kalifornii.

Pozvali ho na festival Buenos Aires Tango en France 2 v divadle Chaillot National Theater v Paríži, a zúčastnil sa najdôležitejších festivalov sveta v Madride, v Sitges, Granade, Ríme, Ženeve, Turíne, Bologni, Hamburgu, Hannoveri, Miami a v jeho milovanom Buenos Aires.

Vystupoval pre svetoznáme osobnosti, ako egyptského prezidenta, španielsku kráľovnu. Takisto dostal uznanie UNESCO za talent a tanečnú kariéru.

Jeho život skončil veľmi skoro na infarkt, ktorý ho zastihol v jeho domove v San Juan y Boedo, na mytologickom rohu ulice spájanom s argentínskym tangom. Jeho blízky priateľ Tanguito Cejas ho našiel mŕtveho v posteli.

Osvaldo Zotto ztelesňoval vyberaný štýl tanga tanečných salónov, tzv. tango salón, ako nikto iný a tanečná komunita si ho pamätá ako jedného z najmilovanejších členov.

 

VIDEÁ

Prvé verejné vystúpenie Osvalda Zotta a jeho novej partnerky Loreny Ermocidy, ktoré sa konalo sa v legendárnom klube Club Almagro, 29. apríla 1997.

 

Miguel-Angel a Osvaldo Zotto tancujú s mamou na Miguel-Angelovej narodeninovej oslave v Clube Sunderland, 11. augusta 2007.

 

* photo credit: Andreas Schroeder (pravdepodobne posledný fotograf, ktorý ho fotografoval počas tanečného vystúpenia na 5. medzinárodnom festivale tanga v Londýne).

 

 

 

Submit a Comment

?