Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

gancho | marec 24, 2019

Scroll to top

Top

One Comment

3 roky s tangom

3 roky s tangom

Takto pred troma rokmi som išiel na moju prvú lekciu tanga. Odvtedy sa môj prístup k tangu a všetkému, čo ho obklopuje, veľmi zmenil. Napríklad si myslím, že sa pohybujem trochu slobodnejšie, ako vtedy na začiatku 😉 Jedna vec, ktorá sa za tie tri roky nezmenila je, že tango sa stalo dôležitou súčasťou mňa a môjho života a je pre mňa stále rovnako dôležité. „Prečo“, to je už iný príbeh. Okrem toho je skoro všetko ostatné úplne inak. To, čo tu teraz píšem je skôr „list samému sebe“, niečo, čo si rád prečítam v nasledovných rokoch a popremýšľam nad tým, keď sa môj vzťah s tangom znovu vyvinie ďalej.

Som si istý, že zmeny sú nevyhnutné a všeobecne prospešné. Približne prvé dva roky sa veci vyvíjali postupne, predvídavým spôsobom: bol som mierne posadnutý, chodil som na každú lekciu, milongu a festival, na ktoré som mohol ísť, nasával som každý kúsok informácie, ktorá sa ku mne dostala, pozeral som videá a počúval tangovú hudby. Ako novorodenec, ktorý príde na svet a nevšíma si, čo sa deje okolo neho a čo robia ostatní, neschopný hýbať sa a vyjadriť svoje pocity, ale rýchlo sa učiaci a rastúci. Najdôležitejšie je, že dieťa prichádza na svet nevinné a veriace v ilúziu nevinnosti. Iba po niekoľkých mesiacoch tancovania mi jeden argentínsky majster tanga dokonca povedal „Ty si tango bábätko“ a pokračoval „… ale aj tangový kamikadze“. 🙂 To je podľa mňa už iný príbeh.

Každopádne tento postupný proces približne pred rokom náhle zastal. Počul som o ľuďoch, ktorí prechádzali krízou a prestávali na nejakú dobu tancovať, ale toto sa u mňa nestalo. Neprestal som tancovať. Prestal som na chvíľu chodiť na lekcie, potom som sa vrátil, potom som znovu prestal a teraz chodím na lekcie, keď sa mi naozaj chce. Čo je však z môjho pohľadu oveľa dôležitejšie, tango stratilo svoju nevinnosť. Samozrejme, tango ako také sa nezmenilo, ani svet okolo tanga sa nezmenil, čo sa však zmenilo je, že sa mi otvorili oči a začal som veci vidieť inak. Prestal som byť novorodencom. Neviem, či som teraz tangovým pubertiakom, ale uvedomil som si určité veci. Napríklad, že svet tanga je presne taký istý ako svet okolo nás. Neexistujú tam žiadne pravdy okrem tých naších osobných právd. Keď začnete vidieť, čo sa nachádza pod maskami ľudí, uvedomíte si, že ľudia sú takí, akí sú v skutočnosti. Niekedy sa snažia vytvoriť obraz o sebe tým, že sa na niečo hrajú alebo hovoria určité veci, ale to som si prestal všímať. Teraz si všímam to, ako sa správajú v ronde a mimo nej.

Pre mňa je tango teraz jednoducho Moje tango. Tancujem tak, ako chcem tancovať a robím veci, ktoré chcem robiť. Určite chcem (a dokonca ma veľmi zaujíma) počúvať, čo hovoria majstri, inštruktori a kamaráti tanečníci a chcem sa od nich učiť, ale nechcem nutne prijať všetko, čo navrhujú, pretože ich tango je Ich tango a nie Moje tango. Môj spôsob tancovania je teraz taký, že chodím na praktiká a tancujem s jednou partnerkou 2 hodiny (niekedy aj viac :)), hľadám s ňou spojenie v tanci, prijímam a dávam spätnú väzbu a vytváram tak Naše tango, ktoré existuje v danom okamihu a ktoré je v tom čase jedinou relevantnou tangovou pravdou. Všetko, čo sme predtým počuli, alebo sme sa naučili sú iba pomôcky, usmernenia, návrhy.

Jedna vec, ktorá je v živote nesprávna a teraz viem aj to, že je nesprávna aj v tangu, je doktrína. Ak sa budete snažiť indoktrínovať mňa, alebo moje tango, nebudem vás počúvať. Jednoducho preto, lebo Vaše tango nie je Mojím tangom. A neexistuje nič také, ako SPRÁVNE tango. Tango je slobodné a malo by slobodné aj ostať. Moje tango bude vždy slobodné a zároveň bude pripúšťať zmeny.

Predrag Stanojević

Comments

  1. Roman

    Viete co je na tangu najuzasnejsie? Ze sa v nom dokazete zdokonalovat aj vtedy, ked ho momentalne netancujete. Mam momenty, ked ho tancujem viac a mam momenty, ked ho netancujem takmer vobec. Ale casto ked napriklad stojim na zastavke a cakam na spoj, hlavou mi viria kroky. Sedim v elektricke a v hlave…kroky. A hudba…
    Tango nie je len o tanci, tango je aj o sposobe zivota. Tango je unik pred vsednodennou rutinou a starostami. Tango sa da zit aj vtedy, ked sme chori, nemame nan cas, alebo sme proste iba lenivi, ci nam nie je velmi do tanca. Staci ho citit a vnimat vo svojom vnutri a ono casom prehlusi to co boli a trapi a prinasa nam ulavu a uspokojenie…

Submit a Comment

?